LAS Goričko 2020 je skupaj z ostalimi partnerji začel z izvajanjem operacije sodelovanja Pametne vasi za jutri, ki je sofinanciran s strani Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020.
LAS Goričko 2020 je skupaj s projektnimi partnerji opravili uvodni sestanek v Krškem. Trenutno smo v fazi izbire celotne grafične podobe projekta in v začetku izvedbe skupne analize obstoječih možnosti za vzpostavitev koncepta »Pametnih vasi« in demografskih projekcij staranja Slovenskega podeželja. Na podlagi projekcij se bo določila potrebna kapaciteta zdravstvene in socialne infrastrukture za oskrbo starostnikov na vseh območij sodelujočih LAS.
Več o operaciji si lahko preberete TUKAJ.
V sklopu operacije sodelovanja Digitalne rešitve ZA izzive podeželja, bomo organizirali študijski krožek na temo Uporaba IKT pri promociji in trženju lokalnih produktov.
Za lažjo predstavo navajamo nekaj okvirnih programskih vsebin, katere pa bomo dokončno oblikovali na študijskem krožku:
Študijski krožek se bo izvajal v obsegu 25 ur, predvidoma meseca februarja in marca. Prvo srečanje udeležencev načrtujemo 28. 2. 2019.
Več o študijskem krožku si lahko preberete TUKAJ.
V primeru, da ste zainteresirani za udeležbo na študijskem krožku nas najpozneje do 15. 2. 2019 kontaktirajte na telefonsko številko 02 538 16 64 ali preko elektronskega naslova alja@las-goricko.si. Za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo.
LAS Goričko 2020 je 31. 1. 2019 uspešno oddal 1. zahtevek za operacijo sodelovanja Digitalne rešitve ZA izzive podeželja, ki je sofinanciran s strani Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020.
V sklopu 1. faze operacije smo izdelali Analizo stanja socialne vključenosti na podeželju z vidika računalniške pismenosti in uporabe IKT območja LAS Goričko 2020, za potrebe katere smo oblikovali 4 različne vprašalnike namenjene različnim ciljnim skupinam ter poleg anketiranja posameznikov v analizo vključili še preko 50 strokovnih inštitucij. Nakupili smo potrebno opremo za izvedbo izobraževanj in študijskih krožkov, ki zajema prenosne računalnike, tablični računalnik, projektor ter platno za projektor.
S pomočjo analize stanja smo pridobili številne informacije glede računalniške pismenosti na podeželju in smernice, ki nam bodo pomagale oblikovati različne računalniške programe, prilagojene glede na potrebe potencialnih udeležencev izobraževanj. Z različnimi izobraževalnimi programi bomo prispevali k izboljšanju računalniške pismenosti, s pomočjo premične učilnice pa izobraževanja izvajali na različnih krajih podeželja.
Vabimo vas na naslednje, nadaljevalne specializirane delavnice, ki jih v sklopu priprave Strategije razvoja regije in Regionalnega razvojnega programa pomurske regije 2021 - 2027 organizira Razvojna agencija Sinergija, ki je partnerska organizacija v razvojni mreži, zadolžena za koordiniranje področja kmetijstva in podeželja.
PRVA DELAVNICA: RAZVOJ NAPREDNEGA ČLOVEKU PRIJAZNEGA PODEŽELJA, ki bo potekala v torek, 12.2.2019, ob 12. uri
DRUGA DELAVNICA: EKOLOŠKA PRIDELAVA IN PREDELAVA HRANA TER LOKALNA SAMOOSKRBA, ki bo potekala v sredo, 13.2.2019 ob 12. uri.
Obe delavnici se bosta odvijali v Bistri hiši, Martjanci 36.
Podrobnosti o delavnicah najdete TUKAJ.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo katalog lokalnih akcijskih skupin v programskem obdobju 2014-2020. Katalog vsebuje splošne in konkretne podatke o izvajanju ukrepa M19 - LEADER/CLLD v Sloveniji, zemljevid slovenskih lokalnih akcijskih skupin, informacije o vseh slovenskih LAS-ih (predstavitev LAS-a, cilji strategij lokalnega razvoja in po tri projekte vsakega LAS-a).
Pristop CLLD/LEADER se v programskem obdobju 2014–2020 v Sloveniji izvaja kot del skupnega instrumenta Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (Community-Led Local Development – CLLD), v katerem so LAS-om poleg sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja na voljo tudi sredstva Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. V programskem obdobju 2014-2020 je izvedbi CLLD/LEADER skupno namenjenih 97 milijonov EUR. Kombinacija različnih virov financiranja LAS-om omogoča izvedbo celovitih in kompleksnejših operacij, ki niso strogo omejene samo na podeželska območja, ampak vključujejo tudi manjša mestna in urbana območja, ribiška območja in območja akvakulture. Posamezni LAS-i so se oblikovali na območju s skupnimi lokalnimi potrebami in izzivi, s skupnim ciljem uresničevanja lokalnih razvojnih potreb in doseganja zastavljenih ciljev, ki so jih opredelili v strategiji lokalnega razvoja.
KONTAKT Vodilni partner LAS: Bistra hiša Martjanci Martjanci 36 9221 Martjanci T: +386 (0)2 53 81 664 E: info@smarthouse.si W: www.bistrahisa.si |
![]() |
POVEZAVE LAS Goričko 2007-2013 Katalog izvedenih projektov 2007-2013 www.las-mestoinvas.si/ www.lastovica.si/ www.las-srceslovenije.si/ www.las-stik.si/ www.lasnotranjska.si/ www.las-vobjemusonca.si/ www.las-posavje.si/ |
PRIJAVA NA E-NOVICE Želite prejemati novice o naših aktualnih projektih? Prijavite se na naše e-novice > |
Za vsebino je odgovorna LAS Goričko 2020, ki jo zastopa vodilni partner Bistra hiša Martjanci. Organ upravljanja za izvajanje PRP RS za obdobje 2014-2020 je MKGP. | |||